Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Wpływ nastroju na procesy poznawcze i zachowanie.

Nastroje, czy też stany afektywne, modyfikują nie tylko to, co ludzie myślą, ale też to jak myślą.

Zasada zgodności (poznania z afektem) mówi, że łatwiej zauważa się, uczy się, przypomina sobie (zapewne też wyobraża sobie itd.) materiał zgodny z przeżywanymi stanami afektywnymi. Osoby w pozytywnym nastroju myślą bardziej pozytywnie, oczekują pozytywnych zdarzeń i zauważają więcej pozytywów w otoczeniu. Odwrotnie jest u osób w negatywnym nastroju. W zasadzie wpływ nastroju na myślenie i myślenia na stany emocjonalne może zataczać koło, w przypadku negatywnych nastrojów i myśli może to być błędne koło prowadzące do coraz większego nasilania się negatywnego nastroju.

Nastroje wpływają na formułowane oceny. W badaniach przeprowadzano ankiety dotycząca zadowolenia ze swojego życia, zadowolenia z działalności rządu itp. Wyniki ankiet różniły się w zależności od pogody w jakiej były przeprowadzane (czy był to słoneczny, czy deszczowy dzień), a także w zależności od tego jaki film ludzie wcześniej oglądali (czy nastrajający optymistycznie, czy wręcz przeciwnie).

Nastroje także wpływają na to w jaki sposób ludzie myślą. Afekt pozytywy wpływa na pobieżne, heurystyczne przetwarzanie danych, korzystanie ze skryptów i stereotypów, na szybsze podejmowanie decyzji, większa twórczość (płynność myślenia), tworzenie szerokich kategorii obejmujących więcej obiektów. Afekt negatywny natomiast stymuluje systematyczne i analityczne przetwarzanie danych, większe uwzględnianie szczegółów, silniejsze różnicowanie jakości argumentów, trafniejsze szacowanie wielkości korelacji zdarzeń, lepsze rozwiązywanie sylogizmów.

Nastrój pozytywny sprzyja dość pobieżnemu i szybkiemu myśleniu, a negatywny bardziej ostrożnemu, wolniejszemu i dogłębniejszemu myśleniu. Zauważona także, że wpływ na perswazje, czy tez propagandę zmienia się w zależności od nastroju. Ludzie w pozytywnym nastroju są bardziej ulegli. Osoby w negatywnym nastroju bardziej analizują przekaz i zwracają większą uwagę na jakość argumentów.

Nastroje wpływają także na zachowania, np. na pomaganie innym ludziom. Pozytywy nastrój sprzyja gotowości do pomagania innym (Reguła zgodności – reakcja spontaniczna), chyba, że może to obniżyć nastrój (Strategia podtrzymania nastroju – reakcja przemyślana). Negatywny nastrój natomiast sprzyja pomaganiu innym w warunkach w których może prowadzić to do poprawienia nastroju (Strategia podwyższania nastroju – reakcja przemyślana). Negatywny nastój może jednak hamować tendencje do pomagania. Dzieje się tak wtedy gdy negatywne odczucia są bardzo intensywne i prowadzą do koncentracji na własnych problemach (Reguła zgodności – reakcja spontaniczna). Tak więc wpływ nastrojów na pomaganie innym zależy też od tego jaką reakcje ludzie przejawią, czy będzie to reakcja spontaniczna, czy przemyślana.
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005641565 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie