Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Regulacja nastroju

Klasyczna, hedonistyczna teoria regulacji nastroju, podobnie jak i pewne potoczne wyobrażenia, zakładała, że ludzie dążą do przeżywania nastroju pozytywnego. Teoria ta jednak nie radzi sobie z wieloma danymi. Ludzie np. oglądają smutne filmy, pogrążają się w negatywnych emocjach itd. Psycholog Elber zaproponował więc alternatywny model regulacji nastroju. Zakładał, że celem regulacji nastroju jest dostosowanie go do wymogów sytuacji. Elber przeprowadził eksperyment, w którym osobom wzbudzano za pomocą muzyki pozytywny albo negatywny nastrój. W jednej z grup osoby same podtrzymywały ten nastrój jaki został wzbudzony, bez względu na to czy był on pozytywny, czy nie. W drugiej grupie osoby oczekiwały na interakcje z nieznaną osobą. W tej grupie ludzie neutralizowali swoje nastroje. Osoby o wzbudzonym podwyższonym nastroju obniżały go, a osoby o negatywnym nastroju polepszały swój nastrój. Elber uznał te dane za potwierdzenie hipotezy, że celem regulacji nastroju jest dostosowanie go do wymogów sytuacji. Jednym ze sposobów neutralizowania nastroju jest angażowanie się w trudne zadania intelektualne pochłaniające zasoby uwagi.

W Polsce zagadnieniami regulacji nastroju zajął się prof. Bogdan Wojciszke. Skonstruował kwestionariusz mierzący regulacje nastroju. Początkowo wyodrębnił 4 typy regulacji nastroju: nasilanie nastroju pozytywnego, osłabianie nastroju pozytywnego, nasilanie nastroju negatywnego, osłabianie nastroju negatywnego. Wyniki badań nad tym kwestionariuszem pokazały jednak, że najlepsze jest rozwiązanie dwuczynnikowe. Podwyższanie i obniżanie nastroju okazały się nie być krańcami tego samego wymiaru, lecz niezależnymi strategiami zarządzania nastrojem. W ten sposób powstały dwie niezależne skale (słabo ujemnie ze sobą skorelowane i inaczej korelujące z innymi kwestionariuszami, zmiennymi): Skala Obniżania Nastroju (SON) i Skala Podwyższania Nastroju (SPN). Osoby badane osiągały wyższe wyniki w SPN niż w SON, co było zgodne z założeniami hedonistycznej teorii regulacji nastroju. Kobiety osiągały wyższe wyniki od mężczyzn w SPN i w SON, co jest zgodne z danymi świadczącymi o tym, że kobiety silniej przeżywają uczucia, zarówno pozytywne i negatywne oraz, że mają też większą od mężczyzn tendencje do podejmowania zabiegów nasilających przeżywanie emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Jeszcze inaczej do kwestii regulacji nastroju podszedł Thayer, który rozpatrywał nastrój jako ogólne pobudzenie organizmu składający się z dwóch subiektywnie odczuwanych zjawisk. Jedno związane z energią (albo zmęczeniem), a drugie z napięciem (albo rozluźnieniem). Uważał, że te dwa zjawiska są do jakiegoś stopnia niezależne od siebie, aczkolwiek zmiany w jednym mogą powodować zmiany w drugim. Thayer przeprowadził bardzo ciekawy eksperyment, który także pokazał niezależność tych dwóch aspektów nastroju. Osoby badane miały zjeść batonika albo odbyć 10 minutowy spacer. Następnie mierzono im nastrój biorąc pod uwagę te dwa aspekty. Okazało się, że zjedzenie batonika skutkowało wzrostem energii, a po jakimś czasie także napięcia, a odbycie spaceru powodowało także wzrost energii, ale obniżenie napięcia.

W badaniach nad samoregulacją nastroju wykryto także różnice pod tym względem pomiędzy płciami. Kobiety preferowały metody pasywne (picie kawy, jedzenie, spanie), albo polegające na gratyfikacji własnych potrzeb (zakupy), czy też poszukiwaniu wsparcia społecznego. Mężczyźni natomiast preferowali metody bardziej aktywne lub polegające na natychmiastowym obniżeniu napięcia (używanie alkoholu lub narkotyków).
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005641549 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie