Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Nastrój

Dawid Wotson i Lee Anna Clark uważają, że świadome czuwanie doświadczane jest jako ciągły strumień doznań afektywnych, choć doznania te nie koniecznie są w pełni rozwiniętymi emocjami. Zastanawiali się jak ująć owy strumień doświadczeń afektywnych, emocjonalnych. Zaproponowali podejście wyróżniające dwie rozległe klasy nastroju: Afekt pozytywny i afekt negatywny.

Afekt pozytywny
- wysokie natężenie opisywane jako radość, entuzjazm, dobry humor, podniecenie, przypływ energii i koncentracji, wiary w siebie,
- niskie natężenie opisywane jako spowolnienie, spadek energii i zainteresowania otoczeniem

Afekt negatywny
- wysokie natężenie opisywane jako poddenerwowanie, zestresowanie, niezadowolenie, zniechęcenie, nerwowość, napięcie, martwienie się
- niskie natężenie opisywane jako spokój, rozluźnienie

Afekt negatywny i afekt pozytywny wykluczają się, gdy są silne. W umiarkowanym natężeniu mogą być rozpatrywane jako dwa niezależne wymiary. Czyli można jednocześnie odczuwać np. entuzjazm i poddenerwowanie albo entuzjazm i spokój. W lęku np. afekt negatywny jest wysoki, w depresji dochodzi jeszcze obniżenie afektu pozytywnego.

Podobnie nastrój rozpatruje Thayer, który sugeruje, że nastrój związany jest z ogólnym pobudzeniem organizmu. Pobudzenie to składa się z dwóch subiektywnie odczuwanych zjawisk:
1. energetycznego (energia – zmęczenie) i
2. związanego z napięciem (napięcie – rozluźnienie).

Wymiary te są odrębne, aczkolwiek zmiany w jednym mogą powodować zmiany w drugim. Optymalny nastrój przeważnie można opisać za pomocą odczucia niskiego napięcia i wysokiej energii chociaż optymalny nastrój jest inny dla różnych sytuacji (np. aktywności fizycznej i zasypiania).

Tak rozumiany nastrój przejawia względna stałość w czasie i między-sytuacyjną zgodność. Nastrój podlega też pewnym zmianą oraz wpływa na procesy umysłowe i działania. Ludzie także starają się wpływać na swój nastrój.


Co wpływa na nastrój ?

Wpływ nastroju na procesy poznawcze i zachowanie

Regulacja nastroju
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005635729 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie