Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Emocje

Emocje i zjawiska emocjonalne są bardzo ważną częścią życia. Bez nich trudno wyobrazić sobie ludzkie, i nie tylko ludzkie, funkcjonowanie.

Wyodrębnia się różne zjawiska emocjonalne, stany uczuciowe. Są to:

Cechy temperamentalne (osobowościowe) – stałe dyspozycyjne cechy dotyczące przejawianej emocjonalności, niskich progów wzbudzania określonych emocji, intensywności reagowania i czasu ich utrzymywania się (a także tendencje do specyficznego, charakterystycznego dla różnych emocji, interpretowania niejednoznacznych sytuacji).
Nastroje – zawsze obecne, nadające koloryt emocjonalny życiu psychicznemu. Mają rozlany i globalny, zgeneralizowany charakter (bez obiektu - życie, czy też świat jako całość), obniżają progi pojawiania się określonych emocji.
Emocje – krótkie, intensywne, mobilizujące do natychmiastowej reakcji, do działania. Chwilowe perturbacje pojawiające się na tle nastroju. Posiadają określone obiekty.
Epizody emocjonalne – zalegające emocje, które zmieniają się pod względem intensywności i jakości, ulegają fluktuacją, podwyższona aktywacja zalega w organizmie nawet podczas snu. Perseweracja – rozpamiętywanie doświadczeń. Sentymenty – tendencja do reagowania emocjonalnego na określone obiekty.


Do tej pory najwięcej uwagi poświęcono nastrojom i emocjom. Zakład się, że o ile nastroje są w miarę mało intensywne, zabarwiają całokształt życia psychicznego i wpływają na myślenie to emocje są intensywniejsze, działają krócej, posiadają swoje obiekty i wpływają na działanie. Zjawiska emocjonalne pełnią także bardzo dużą rolę w procesach motywacyjnych.


Nastrój

Emocje

Motywacje
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005747784 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie