Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Znaczenie samooceny

Samoocena jest ewaluacją własnej osoby. Często termin ten jest używane zamiennie z pojęciem "poczucie własnej wartości".

Samoocena może mieć charakter cząstkowy, jeśli dotyczy poszczególnych obszarów funkcjonowania, jak i też globalny, jeśli dotyczy całościowej oceny siebie.

Potrzeba podtrzymywania pozytywnej samooceny, pozytywnego obrazu siebie jest tak powszechna, że przejawia się w wielu zachowaniach i strategiach. Ludzie, którzy dowiadują się o niskich kompetencjach w jednej sferze wykazują motywacje aby uzyskać przekonanie, że w innej dziedzinie są dobrzy, i tak dla przykładu osoby, który otrzymały informacje, że są kiepskimi kierowcami chętniej angażowały się w działania altruistyczne. Ludzie też wola się przedstawiać w pozytywnym świetle, czy też podkreślać swoje związki z innymi dobrze ocenianymi osobami. Niekiedy nawet aby ochronić poczucie własnej wartości są w stanie utrudniać szanse osiągnięcia sukcesu w jakiejś dziedzinie. Np. sportowcy, którzy przystępują do zawodów bez rozgrzewki, czy też studenci nie przygotowujący się do egzaminów, w przypadku porażki mogą sobie to wyjaśnić niewłaściwym zachowaniem, a nie brakiem zdolności, czy też niskimi możliwościami. W przypadku sukcesu natomiast mogą być przekonani, że zachowując się właściwie osiągnęliby jeszcze lepsze wyniki.

Utrzymanie pozytywnej samooceny jest bardzo ważne, aczkolwiek ludzie przejawiające wysoce pozytywną samoocenę mogą być uważani za egoistycznych i być nielubiani. Pozytywna samoocena tłumi lęki i niepokoje, a także pozwala człowiekowi formułować ambitne cele, podejmować trudne zadania i radzić sobie z ewentualnymi porażkami. Niska samoocena, przeciwnie, związana jest z negatywnymi emocjami a osoby o takiej samoocenie funkcjonują źle. Nie wykorzystują szans na osiągnięcie sukcesów, tam gdzie mają ku temu odpowiednie predyspozycje. W przypadku poniesienia porażki uogólniają konsekwencje tego na wszelkie aspekty swojego funkcjonowania i oczekując porażki w każdej dziedzinie nie starają się odzyskać pozytywnej samooceny poprzez zaangażowanie w aktywność w innych obszarach. Swoje porażki starają się wytłumaczyć wrogością zewnętrznego świata społecznego, demonstrują negatywne postawy wobec innych ludzi i zamykają się na kontakty z innymi. Stosują także inne destruktywne techniki radzenia sobie ze stresem. Aby obronić i tak już relatywnie niską samoocenę usiłują nieźle wypaś w porównaniu z innymi. W tym celu oczerniają innych i przypisują im różne negatywne właściwości. Osoby o niskiej samoocenie, niskim poczuciu własnej wartości charakteryzują się nie tyle negatywnymi przekonaniami o sobie, ale brakiem pozytywnych przekonań.

Zbyt wysoka samoocena także może mieć negatywne konsekwencje w postaci braku realizmu. Szczególnie w momencie podejmowania decyzji jest to ważne. Jednakże podczas realizacji zamierzeń, gdy człowiek jest już zaangażowany w jakieś działanie wysoka samoocena wywiera korzystny wpływ. Ludzie często dostosowują poziom samooceny do wymogów sytuacji. Podejmując decyzję mają dość realistyczną samoocenę, natomiast, gdy już angażują się w realizacje podjętych decyzji podwyższają swoją samoocenę.
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005641553 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie