Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Osobowość a poznawcze konstruowanie przyszłości

Konstruowanie przyszłości może mieć dwojaki charakter. Może być odpowiedzią na wymagania zewnętrzne i wtedy nazywane jest konstruowaniem reaktywnym jak i też może mieć charakter bardziej autonomiczny i wtedy nazywane jest konstruowaniem proaktywnym.

Proaktywne konstruowanie własnej przyszłości polega na generowaniu przez człowieka dalekosiężnych zamierzeń służących jego rozwojowi i samorealizacji. Efektem tych procesów jest:
- powstanie całościowych wyobrażeń możliwych Ja
- formowanie się zadań życiowych
- wytwarzanie długodystansowych celów (dążeń) osobistych
- powstawanie planów realizacji

Konstruowanie przyszłości przyczynia się do rozwoju osobowości. Zwłaszcza w wymiarze proaktywnym jest źródłem wewnętrznych standardów, z którymi wiąże się powstanie silnych i stabilnych motywacji. Ustanowieniu takich standardów towarzyszy przyrost autonomii osobowości i przyrost wewnętrznej spójności oraz w wyniku realizacji odległych celów za pomocą pomniejszych zadań następuje także zwikszenie spójności zachowania.

Reaktywne konstruowanie, w odpowiedzi na wymogi zewnętrzne, zapewnia przywrócenie kontroli nad biegiem zdarzeń poprzez budowanie programów działań oraz poprawienie samopoczucia. Pozwala też na umysłową adaptację do przyszłych zdarzeń. Przejawami takiej adaptacji jest koncentracja uwagi na przyszłym zadaniu oraz przygotowywanie się do niego.

Ważną rolę w umysłowym przystosowaniu się do przyszłych zdarzeń odgrywa ocena własnych możliwości, skuteczności oraz wyobrażanie sobie przyszłego stanu rzeczy. Już same optymistyczne oczekiwania sprzyjają adaptacji psychologicznej. Fakt sformułowania optymistycznych oczekiwań sprawia, ze rośnie szansa ich realizacji. W jednym z badań kobiety otyłe spodziewające się sukcesu w chudnięciu traciły na wadze więcej podczas uczestnictwa w specjalnym programie, niż kobiety nie mające tak pozytywnych oczekiwań. Bardziej skomplikowana okazała się kwestia, używania wyobraźni. Wyobrażanie sobie sukcesu np. poprawiało samopoczucie ale zmniejszało szanse odniesienia sukcesu. Kobiety, które wyobrażały sobie, że po uczestnictwie w programie będą szczupłe, chudły średnio 11 kg mniej niż te, które wyobrażały sobie niepowodzenie. Podobne wyniki dały badania nad studentami. Ci którzy wyobrażali sobie dobre stopnie czuli się lepiej, ale gorzej zaliczali egzaminy. Natomiast Ci studenci, którzy wyobrażali sobie proces dochodzenia do sukcesu (dobrych stopni) nie czuli się przez to lepiej ale ich osiągnięcia były wyższe. Podobne wyniki dały badania nad tzw. defensywnym pesymizmem. Cześć studentów okazała się korzystać z takiej strategii i straszyli się porażką, aby zmotywować się do nauki.

Jednakże w ludzkim funkcjonowaniu dominuje tendencja do myślenia optymistycznego. Ludzie przeważnie przeceniają w odniesieni o siebie prawdopodobieństwo dobrych zdarzeń, a nie doceniają prawdopodobieństwa negatywnych doświadczeń (np. chorób). Podobnie planując przeceniają to ile są w stanie zrobić, chociaż trafnie przewidują, ile inni ludzie są w stanie zrealizować. Tendencja taka nazywana jest nierealistycznym optymizmem i załamuję się dopiero podczas depresji. Wtedy ludzie postrzegają świat bardziej przez pryzmat jego negatywnych aspektów i spodziewają się najgorszego. Stan taki, o ile utrzymuje sie dłużej, nie sprzyja adaptacji psychologicznej do przyszłości.
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005641536 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie