Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Obraz siebie jako poznawcza podstawa intergracji zachowania

Człowiek posiada pewien obraz siebie, swoje wyobrażenie. Jest to możliwe dzięki samoświadomości, dzięki możliwości obserwowania samego siebie, czerpania w ten sposób wiedzy na swój temat i tworzenia wyobrażenia samego siebie. Samoświadomość pozwala także wnioskować o doświadczeniach innych ludzi. Jeśli widzimy kogoś kto znajduje się w sytuacji w jakiej my kiedyś byliśmy to wnioskujemy, że zapewne czuje się podobnie jak my się kiedyś czuliśmy.

Z samoświadomością jest związana samowiedza, wiedza na swój temat. Psycholodzy z poznawczego podejścia do osobowości starają się badać treść tej wiedzy, sposób jej zorganizowania i zastanawiają się czemu ta wiedza może służyć. Z racji, że wiedza może kojarzyć się z czymś obiektywnym niektórzy psychologowie wolą używać terminu "przekonania s osobie" albo "schematy Ja". O ile przekonania o sobie, czy schematy Ja dotyczą poszczególnych sfer funkcjonowania jednostki, tak zwane pojecie Ja jest ogólniejszą strukturą składającą się z wielu takich schematów, albo przekonań.

Informacje dotyczące własnej osoby zajmują szczególne miejsce w systemie poznawczym podmiotu. Są one przetwarzane głębiej oraz pamiętane lepiej niż informacje nie odnoszące się do Ja. W jednym z badań proszono pewna grupę ludzi o ocenę na ile dane słowa dobrze ich opisują. Ludzie z tej grupy później byli w stanie przypomnieć sobie więcej słów z tej listy niż osoby, z grypy, którą proszono o dokonanie oceny tych samych słów pod innym względem. Prawidłowość ta dotyczyła także słów, które były oceniane jako źle opisujące.

Z racji, że informacje dotyczące Ja, czy też obraz samego siebie pełni tak uprzywilejowaną funkcję w umyśle obszar ten niekiedy nazywa się sercem poznawczej psychologi osobowości.

Wpływ na obraz siebie mogą mieć też porównania społeczne. Porównania takie mogą dokonywać się w dół (gdy porównujemy się z osobami gorszymi) i w gorę (gdy porównujemy się z osobami lepszymi). Ciekawostką jest, że kobiety bardziej motywowane są przez porównania w górę, a mężczyźni przeważnie przez porównania w dół. Porównania w dół przynoszą ulgę i wpływają na poprawę samopoczucia. Tendencja do dokonywania porównań w górę i w dół jest też zależna od nastawienia. Kiedy ludzie nastawieni są na rozwój i samodoskonalenie się mogą decydować się na porównania w górę, które mogą dostarczać ambitnych celów.


Przekonania o sobie i pojęcie Ja

Znaczenie samooceny
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005635716 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie