Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Osobowość a poznawcze konstruowanie

Osobowość jaką posiadamy wpływa na to jak postrzegamy rzeczywistość. W zasadzie to konstruujemy reprezentacje rzeczywistości w naszym umyśle. Jest to jednym z podstawowych założeń psychologii poznawczej, że obraz rzeczywistości jaki konstruujemy zależy od napływających informacji i wiedzy jakiej używamy do nadania znaczenia tym informacjom i doświadczeniom. Dopiero na tej podstawie reagujemy, na podstawie znaczeń jakie nadaliśmy doświadczeniom.

Choć konstruowanie rzeczywistości może być świadome i refleksyjne to przeważnie jednak zachodzi w sposób automatyczny i niewyrozumowany, na podstawie procesów emocjonalnych czy też błyskawicznie przebiegających procesów inferencyjnych. Dzieje się tak np. wtedy gdy reagujemy szybko na podstawie emocji a nasza reakcja jest w małym stopniu przemyślana lub gdy oceniając jakieś zdarzenia, czy ludzi korzystamy z dość powierzchownych i szybkich sposobów myślenia. Psychologia społeczna opisuje podstawowy błąd atrybucji, który polega na przypisywaniu ludziom określonych cech na podstawie ich zachowania. Jest to proces mało refleksyjny. Wynika z perspektywy z jakiej patrzymy, z tego, że drugi człowiek jest niejako w centrum naszej uwagi. Wnioskując w taki sposób możemy pomijać informacje o wpływie sytuacji na zachowanie drugiego człowieka.

Ważną role w konstruowaniu konkretnych zdarzeń odgrywają ogólne przekonania o naturze rzeczywistości dotyczące kwestii sprawiedliwości świata, tego czy świat jest wrogim czy przyjaznym miejscem, a także poglądy na temat natury zdolności człowieka (czy są stałe czy zmienne). Nasze przekonania wpływają na to jak postrzegamy świat i innych ludzi.

Oprócz konstruowania obecnych doświadczeń osobowość wpływa też na konstruowanie przyszłości (wizji przyszłości, planów itp.) i przeszłości. Może wydawać się, że przeszłość już minęła i jest jaka była, jednakże wiele danych wskazuje na to, że konstruowanie dotyczy także przeszłych doświadczeń. Nawet to co już było, można postrzegać i interpretować na różne sposoby.


Osobowość a poznawcze konstruowanie przeszłości

Osobowość a poznawcze konstruowanie przyszłościRozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005635687 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie