Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Osobowość jako zespół cech

Klasyczne rozpatrywanie osobowości z punktu widzenia cech zakładało, że różnice w zachowaniach poszczególnych ludzi, jak i też stałość zachowania tych samych osób (w rożnym czasie i różnych sytuacjach) jest wynikiem istnienia cech, wewnętrznych dyspozycji. Zbiór cech charakterystycznych dla poszczególnej osoby jest właśnie jej osobowością.

Jednakże wyniki licznych badań pokazały, że nie sposób przewidzieć pojedynczego zachowania na podstawie wyników testów osobowości, a ludzkie zachowania mogą zmieniać się w zależności od czasu i sytuacji. Dobrym przykładem mogą być wyniki badań nad sumiennością i uczciwością. Okazało się, że:
- osoby sumienne i porządne w pracy wcale nie muszą być takie w domu,
- osoby sumienne pod pewnym względem (np. wykonujące na czas swoje obowiązki) mogą nie być sumienne pod innymi względami (np, mogą niechlujnie się ubierać, albo spóźniać się do pracy),
- osoby punktualnie przychodzące do pracy mogą notorycznie spóźniać się na spotkania towarzyskie,
- osoby uczciwe pod pewnym względem (nie kłamiące) mogą być nie uczciwe pod innym względem (przywłaszczają sobie cudzą własność, np. ołówki).

Na podstawie tych i innych badań stwierdzono, że spójność zachowania występuje ale w sytuacjach określonego typu. Stwierdzono, także, że o ile pojedynczego zachowania na podstawie wyników kwestionariuszy osobowości nie można przewidzieć to biorąc pod uwagę większą ilość zachowań związek taki występuje.

Obecnie psycholodzy chcąc wyjaśnić zachowanie ludzi odwołują się zarówno do czynników osobowościowych jak i wpływu czynników sytuacyjnych. Podejście takie nazywane jest interakcjonizmem i integruje dane pochodzący z dziedziny psychologii osobowości i psychologii społecznej.

Poniżej przedstawię wybrane teorie opisujące osobowość za pomocą zbioru cech. Teorie te koncentrują się na badaniu tzw. różnic indywidualnych.

Klasyczna teoria Gordona Allporta

Raymond Cattell - badania oparte na analizie czynnikowej

Teoria PEN Eysencka - 3 główne czynniki

Pięcioczynnikowe modele osobowości
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005641514 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie