Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Behawioralne podejście do osobowości

Reakcją na wysoce spekulatywne teorie psychoanalityczne było m.in powstanie behawioryzmu, który programowo zakładał koncentracje na zachowaniach, na relacjach pomiędzy bodźcami i reakcjami. Dążono w ten sposób do uczynienia psychologii nauką obiektywną, opierającą się na pomiarach. Nie ma chyba tak antyosobowościowego podejścia jak behawioryzm, który niekiedy starał się w ogóle obejść bez pojęcia osobowości, a ludzkie zachowania sprowadzić do wyuczonych pod wpływem warunkowania i naśladownictwa reakcji. Osobowość zgodnie z tym podejściem jawiła się jako zbiór nawyków.

Behawioryzm zdominował psychologię w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XXw. Plusem tego podejścia był rozwój metodologii. Chociaż pominięto wiele aspektów ludzkiego funkcjonowania to te, które badano były bardzo precyzyjnie analizowane. Dopiero psychologia poznawcza wkroczyła na obszary umysłu i starała się je badać w równie precyzyjny sposób.

Stanowisko behawiorystyczne było bardzo skrajnym podejściem jednakże sposoby terapii wypracowane na gruncie tych teorii w przypadku leczenia m.in. fobii i nerwic były o wiele bardziej skuteczne niż terapie psychoanalityczne. Zaburzenia traktowano jako nauczenie się niewłaściwych zachowań, lub reakcji. Cześć terapii koncentrowała się na nauczeniu nowych zachowań, nowych nawyków, czy też oduczeniu niewłaściwych reakcji lęku. Chociaż obecnie behawioralne rozpatrywanie człowieka wydaje się bardzo archaiczne to metody terapii wypracowane w tym nurcie są nadal stosowane i skuteczne, a często są też wzbogacane wiedzą i metodami pochodzącymi z psychologii poznawczej.
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005641572 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie