Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Matapoznanie

Przez matapoznanie rozumie się wiedzę o własnych strukturach i procesach poznawczych.

Uważa się, że procesy metapoznawcze odpowiadają za planowanie czynności poznawczych niższego rzędu, za nadzór i kontrolę nad ich wykonaniem, a także za analizę informacji zwrotnych i wyciąganie wniosków z uprzednich doświadczeń.

Przekonanie, że twórczość wymaga rozwiniętych sprawności metapoznawczych jest coraz powszechniejsze. Coraz częściej zwraca się uwagę na ten aspekt umysłowego funkcjonowania chociaż jak na razie dane empiryczne dotyczące tej dzieziny są mało liczne.

W jednym z badań ludzie mieli za zadanie rozwiązywać dobrze i źle określone problemy. Dodatkowo mieli głośno relacjonować swoje myśli w trakcje rozwiązywania tych zadań. Wypowiedzi te zostały nagrane, a następnie sporządzono na ich podstawie protokoły głośnego myślenia. Następnie przeprowadzono ich analizę zliczając ilość wypowiedzi świadczących o refleksji, planowaniu i monitorowaniu własnej pracy nad problemem. Okazało się, że występował związek pomiędzy skutecznością rozwiązywania zadań a korzystania ze zdolności metapoznawczych. Większy był dla problemów dobrze określonych.

W następnym badaniu osoby otrzymywały instrukcje dotyczące sposobów i strategii rozwiązywania problemów. Poproszono je także aby zapamiętały, których ze sposobów faktycznie użyli. W grupie tej nastąpił znaczący wzrost liczby poprawnych rozwiązań w porównaniu z grupą, której nie poddano szkoleniu w zakresie metapoznania.

Dane te wskazują na dużą rolę czynników metapoznawczych w rozwiązywaniu problemów. Wiedza dotycząca własnych możliwości umysłowych, ich przebiegu oraz znajomość strategii pozwala na skuteczniejsze funkcjonowanie umysłowe. Wskazuje to też na wagę treningów umiejętności poznawczych i twórczych.Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005641544 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie