Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Pamięć

Tradycyjnie wyróżnia się trzy fazy procesu pamięciowego:
1. zapamiętywanie
2. przechowywanie
3. przywoływanie, przypominanie

W fazie zapamiętywania decydująca role odgrywają procesy kodowania, dzięki którym informacji może zostać włączona w istniejące struktury wiedzy. Kodowanie polega na nazywaniu i przyporządkowywaniu do jakiejś kategorii. Uważa się, że w twórczość wymaga kodowania nietypowego, alternatywnego i selektywnego

Przez kodowanie nietypowe rozumie się przypisanie obiektowi rzadkiej etykietki. Może to nastąpić dzięki wykorzystaniu jakiejś pobocznej cechy danego obiektu. Kodowanie alternatywne polega na przypisaniu licznych etykietek, a kodowanie selektywne na zdefiniowanie obiektu tylko na jedną, wybrana cechę.

Skuteczność późniejszego przywołania pamięciowego zależy przede wszystkim od użycia tego samego kodu, który został użyty podczas zapamiętywania.

W fazie przechowywania zapamiętanego materiału może dojść do utraty informacji lub też do spontanicznej zmiany struktury wiedzy. Selektywne zapominanie może prowadzić do wglądu jeśli osłabi sztywne nastawienie lub doprowadzi do uproszczenia struktury problemu. Może to nastąpić jeśli zostaną zapomniane drugorzędne szczegóły, a pozostaną tylko główne i znaczące informacje. Na podobnej zasadzie do zjawiska wglądu, olśnienia może doprowadzić spontaniczna zmiana struktury.

W procesie przypominania główna role odgrywają ścieżki dostępności do potrzebnych informacji. Wiedza w pamięci może być jednakże z powodu braku dostępu nie można jej wykorzystać.

Zakłada się, że dal twórczości także sposób przeszukiwania pamięci ma znaczenie. Przeważnie pamięć przeszukuje się lokalnie, w obszarach wiedzy ściśle związanych z problemem. Jeśli problem jest trywialny wtedy takie podejście jest wystarczające. Natomiast wobec problemów nowych i niestandardowych dobrze jest skorzystać z rożnych obszarów pamięci. Wtedy przeszukiwanie globalne może być wskazane. Jednakże, z racji, że przeszukanie całej pamięci byłoby czymś bardzo czasochłonnym dobrze jest przegląd pamięci dokonać na podstawie nietypowych kryteriów (kodów nietypowych, alternatywnych, selektywnych).

O ile to podejście rozpatruje pamięć odwołując się do metafory magazynów to inne podejście rozważa pamięć jako sieć skojarzeń. Na podstawie tego podejścia stwierdzono, że pamięć osób twórczych charakteryzuje się większą łatwością rozprzestrzeniania się pobudzenia. W wyniku tego jest aktywizowana większa ilość skojarzeń, a także skojarzenia bardziej odległe i nietypowe. Wyniki badan wskazujące, że bodźce niespecyficzne mogą stymulować i wpływać na pobudzenie rożnych obszarów sieci skojarzeń zdają się potwierdzać to stanowisko.Komentarze
Marlon11 dnia grudzień 30 2012 11:51:02
one shoulder dresses one shoulder dresses

Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.

Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005641533 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie