Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Wyobraźnia

Wyobraźnia odgrywa bardzo dużą rolę w twórczości. Albert Einstein mawiał nawet, że jest ważniejsza niż wiedza. Faktycznie, wiedza może być podstawą ale sama w sobie może do niczego twórczego nie doprowadzić. Historia zna liczne przypadki użycia wyobraźni w procesie twórczym, zarówno tym wybitnym, jak i bardziej powszechnym.

Psychologowie wyobraźnię traktują jako „niby spostrzeżenia”, czyli zdolność postrzegania obiektów podczas ich fizycznej nieobecności. Dzielą wyobraźnię na odtwórczą, polegającą na odzwierciedlaniu znanych obiektów i na twórczą, polegająca na kreowaniu nowych obiektów, które nie mają odpowiednika w przedmiotach już istniejących. O ile swobodne i twórcze korzystanie z wyobraźni może owocować twórczymi dziełami to wyobraźnia odtwórcza może ograniczać twórczość.

Dzięki wyobraźni twórczej możliwa jest eksploracja potencjału tkwiącego w przedmiotach. Manipulowanie nimi i zmienianie ich w wyobraźni nie posiada takich przeszkód jak w rzeczywistości fizycznej.

Czasami sądzono, że wyobraźnia staje się twórcza dzięki zorganizowaniu przez jakiś twórczy cel. Jednakże okazało się, że sama swobodna zabawa wyobrażeniami i symbolami bardzo często daje twórcze efekty.

W jednym z eksperymentów Finke przedstawił uczestnikom trzy figury, losowo wybrane z spośród większego zbioru obiektów (np. liter i prostych figur geometrycznych). Następnie poprosił o wyobrażenie sobie i narysowanie czegoś, co by się składało z tych elementów. Potem uczestnicy badania mieli zinterpretować, nazwać uzyskane kompozycie i wymyślić do czego można byłoby ich użyć. Następnie oceniano te wytwory pod względem oryginalności i użyteczności.

Okazało się, że prawie wszyscy badani (średnio około 90 %) utworzyli jakieś rozpoznawalne wzorce wizualne, a prawie jedna trzecia badanych wymyśliła przynajmniej jeden wzorzec uznany za twórczy.

Wyniki tych badań sugerują, że wyobraźnia twórcza jest naturalną predyspozycją umysłu ludzkiego. Badani relacjonowali, ze podchodzili do pracy bez sprecyzowanego celu, po prostu swobodnie manipulowali formami wyjściowymi aż do uzyskania efektu, który wydał im się interesujący. Większości wymyślonych rzeczy nie można było przewidzieć na podstawie wiedzy dotyczących użytych elementy składowych, które można było na rożne sposoby przekształcać.

Wyobraźnia także w codziennym życiu jest bardzo wartościowa. Okazuję się, ze osoby w większym stopniu korzystające z wyobraźni charakteryzują się lepszym przystosowaniem.Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005641517 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie