Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Emocje i motywacje w twórczości

Emocje pełnią składową część procesu twórczego chociaż zaobserwowano, że to właśnie niskie lub silne pobudzenie organizmu sprzyja twórczości. Zapewne jest tak dlatego, że przy niskim pobudzeniu, jak na przykład w stanach pomiędzy snem a jawą osłabione są sposoby standardowego myślenia i różne nieocenzurowane i nietypowe skojarzenia, czy pomysły mogą dojść do świadomości. W stanach wysokiego pobudzenia może natomiast wystąpić pobudzenie różnych obszarów pamięci, co może skutkować odległymi skojarzeniami.

Zaobserwowano także wpływ emocji, czy też różnych nastrojów na twórczość. Nastroje charakteryzują się mniejszym nasileniem w stosunku do emocji i brakiem ukierunkowania, raczej rozlewają się na cały świat, a nie na konkretna osobę, czy obiekt. Przyjmuje się, że emocje w większym stopniu działają na zachowania, a nastroje na myślenie.

Pozytywne nastroje zwiększały ilość i różnorodność pomysłów, a nastroje negatywne zwiększały raczej jakość owych pomysłów. Zapewne było to związane ze zmianami kryteriów akceptowalności rozwiązań. Przy nastrojach pozytywnych były niższe, przy negatywnych wyższe.

Zwracano także uwagę na emocjonalne koszty twórczości. Lęk przed odrzuceniem, samotnością, oceną, niezrozumieniem czy też niepowodzeniem może odstraszać ludzi od bardziej twórczych postaw. Niekiedy pojawiał się lęk przed przekroczeniem granic "normalności", jako że proces twórczy może przynosić doświadczenia znacznie odbiegające od dotychczasowych sposobów postrzegania rzeczywistości. Osoby bardziej twórcze stykały się także z koniecznością ponoszenia ryzyka. Tutaj podobnie osoby unikające ryzyka mogły przez to nie wykazać się twórczością, która była w nich w stanie nieprzejawionym. Osoby twórcze także częściej przejawiały wahania nastrojów: od podekscytowania po zniechęcenie i przygnębienie.

Pomimo tak dużych kosztów emocjonalnych niektórzy ludzie jednak są twórczy. Zapewne muszą posiadać bardzo dobrze rozwinięte mechanizmy motywacyjne. I faktycznie u takich osób bardzo ważna role odgrywa motywacja samoistna, wewnętrzna, która polega na angażowanie się w jakąś czynność dla przyjemności z niej płynącej. Standardowym przykładem takiej czynności może być seks, czy też zabawa. Ludzi tacy często do swojej twórczej aktywności podchodzą właśnie w taki sposób, i czerpią z tego przyjemność. Także motywacja osiągnięć jest u takich osób dobrze rozwinięta. To właśnie ta motywacja sprawia, że czynności twórcze są kontynuowane lub ponownie podejmowane w chwilach kryzysów.

W niektórych rodzajach twórczości szczególnie duże znaczenia ma tzw. ciekawość poznawcza. Jest to tendencja do podejmowanie problemów, dłuższe i intensywniejsze pracowania nad nimi oraz nie zadowalania się pozornymi i powierzchniowymi odpowiedziami.Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005635714 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie