Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Indywidualne cechy twórców

Wraz z wyższym natężeniem twórczości zaobserwowano istnienie paru innych cech, czy też charakterystyk. Są to wyniki statystyczne, czyli przeważnie, w większym lub mniejszym stopniu tak jest. Pomimo, że dalej będzie mogło się zdarzyć, że będę pisał o osobach twórczych i nietwórczych to należy to rozumieć jako pojęcia odnoszące się do osób bardziej lub mniej kreatywnych

Zaobserwowano, że do pewnego poziomu inteligencja jest związana z twórczością aczkolwiek po pewnym progu (120 IQ) ten związek już nie występował. Czyli przeważnie osoba kreatywna to osoba inteligentna, aczkolwiek mogą być osoby kreatywne i mało inteligentne oraz inteligentne a niekreatywne (co zresztą w ciekawy sposób wpływa na przystosowanie w szkole).

Poza tym stwierdzono, że osoby bardziej kreatywne częściej używają metafor, są bardziej refleksyjne (niż impulsywne) oraz przejawiają upodobanie do intuicyjnego myślenia.

Nietypowo myśli i kojarzy fakty
Formułuje konwencjonalne sądy (- , ujemna korelacja)
Jest osobą interesującą, przyciągającą uwagę
Wykazuje tendencje buntownicze i nonkonformistyczne
Szczerze docenia wartości intelektualne i poznawcze
Nie lubi niepewności (-)
Ma wysokie aspiracje

Oto jakie rzeczy brano pod uwagę badając twórcze kobiety w latach 50. Wtedy kobiety wykonywały przeważnie bardziej konwencjonalne czynności i była o wiele większa różnica niż obecnie w ilości mężczyzn i kobiet realizujących się w twórczy sposób. Tak, cz inaczej okazało się, że twórczy mężczyźni i kobiety są do siebie o wiele podobni niż do osób mniej twórczych. Czyli twórczy mężczyzna z twórczą kobietą (pomimo różnic płciowych) ma więcej wspólnego niż z mniej twórczym mężczyzną.

Poza tym stwierdzono, że osoby twórcze charakteryzują się otwartością, niezależnością i wytrwałością.

Otwartość rozumiano jako tolerowanie treści dwuznacznych i problemów otwartych oraz tendencję do bycia pochłoniętym przez własne myśli, fantazje, czy też przypadkowe bodźce zewnętrzne. Niezależność rozumiano jako nieuleganie presji społecznej, a czasami nawet jako tendencje nonkonformistyczne, czy też buntownicze. Wytrwałość natomiast jako zdolność do długotrwałej pracy i nie poddawaniu się nawet w obliczu niepowodzeń.

U osób twórczych zaobserwowano także: dążenie do osiągnięć, ambicjonalność i chęć potwierdzania własnej wartości. Co ciekawe osoby twórcze zwykle wiedzą o tym, że dysponują wybitnym talentem. Często też mają podwyższona samoocenę a niekiedy przejawiają agresję, wrogość lub co najmniej arogancję w stosunku do innych ludzi, zwłaszcza rzeczywistych lub potencjalnych oponentów.Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005635686 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie