Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Poznawcza teoria inteligencji społecznej Nancy Cantor i John Kihlstrom

Ciekawą teorię zaproponowali Nancy Cantor i John Kihlstrom. Przyjęli, że inteligencja społeczna zależy od wzorców funkcjonowania pamięci. W związku z tym zaproponowali poznawczą teorię inteligencji społecznej, która opierała się na rozróżnieniu rodzajów pamięci na pamięć deklaratywną i pamięć proceduralną.

Społeczna wiedza deklaratywna obejmuje abstrakcyjne pojęcia i konkretne wspomnienia dotyczące ludzi, ich uczuć, zachowań i cech. Wiedza ta z kolej dzieli się na wiedzę semantyczną, zawierającą wiedzę ogólną wyabstrahowaną z kontekstu i wiedzę epizodyczną, zawierającą wspomnienia autobiograficzne.

Społeczna wiedza proceduralna natomiast obejmuje reguły i strategie, dzięki którym człowiek funkcjonuje w rzeczywistości społecznej. Są to przede wszystkim reguły interpretacji zdarzeń. Część z nich jest nabywana i stosowana świadomie i refleksyjnie, większość jednak funkcjonuje automatycznie bez zaangażowania uwagi, a świadome stają się dopiero efekty takich interpretacji. Tak, więc teoria ta upatruje już przejawów inteligencji społecznej na poziomie myślenia i interpretowania zdarzeń. Zapewne warto byłoby się zastanowić jak interpretujemy różne sytuacje.Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005635705 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie