Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Stres

Stres jest pojęciem, które przeniknęło do codziennego myślenia a jego odczuwanie wydaje się nieodłączną częścią życia. Stres może mieć aspekt pozytywny - mobilizuje, zwiększa energię, pozwala pokonać przeszkody. Jednak stres nadmierny lub długotrwały może wywołać skutki przeciwne: apatię, niepokój, niezdolność do skutecznego działania a nawet dolegliwości fizyczne.

Początkowo rozpatrywano stres jako reakcję organizmu na bodźce szkodliwe. Hans Selye opisał reakcje organizmu na stres jako składająca się z trzech faz: mobilizacji, przezwyciężania i wyczerpania. Organizm mobilizuje siły aby poradzić sobie z zagrożeniem i jeżeli nie udaje mu się przezwyciężyć stresu dochodzi do wyczerpania, w którym zwiększa się podatność na choroby.

Tak, więc początkowo uważano, że stresem psychologicznym jest taka zmiana w otoczeniu, która typowo, to jest u przeciętnego człowieka, wywołuje wysoki stopień napięcia emocjonalnego i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

Opracowano nawet listę zewnętrznych stresujących wydarzeń i ich możliwych konsekwencji dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę na to, że część tych wydarzeń jest pozytywna a ich stresowy charakter wynika ze zmiany i konieczności przystosowania się do nowych warunków.

Następnie zwrócono uwagę, że ludzie w różny sposób mogą reagować na te same zdarzenia. Np. występ publiczny dla jednej osoby może być stresujący, a dla innej może być czymś przyjemnym. Uwaga badaczy skupiła się więc na reakcji człowieka, nie tylko biologicznej, ale także psychologicznej. Zewnętrzne okoliczności zostały potraktowane jako możliwe przyczyny stresu, a nie stres sam w sobie. Zwrócono szczególną uwagę na to jak ludzie postrzegają i interpretują sytuacje, a także jak reagują i radzą sobie z nimi.

Obecnie stres rozpatruje się jako zakłócenie lub zapowiedź zakłócenia równowagi pomiędzy zasobami bądź możliwościami człowieka a wymaganiami otoczenia. Bierze się pod uwagę zarówno zmiany w otoczeniu, jak i też indywidualne możliwości, reakcje i sposoby radzenia sobie. Sytuacje stresowe dla jednej osoby mogą nie być stresujące dla ktoś kto wie jak sobie z nimi radzić.


Stres i rozluźnienie - "autonomiczny" układ nerwowy

Lista zewnętrznych stresujących wydarzeń, zmian życiowych

Teoria stresu Richarda Lazarusa

Sposoby radzenia sobie ze stresem i ich efektywnośćRozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005747761 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie