Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Miłość

Psychologia w dość ciekawy sposób podchodziła do zjawiska miłości starając się opisać jego składniki i dynamikę. A jak to ma się do życia ?? Prof. Bogdan Wojciszke autor książki Psychologia Miłości napisał, że naukowe analizy miłości przypominają nieco wnioskowanie o naturze huraganu na podstawie tej częsci, którą pracowitemu badaczowi udało złapać się do słoika.

Miłość, akurat należy do zjawisk, na które psychologowie już wcześniej, przed powstaniem psychologii pozytywnej, zwracali uwagę. Działo się tak zapewne z powodu doniosłości tego zagadnienia. Pomimo świadomości fragmentaryczności (zwłaszcza w odniesieniu do zjawisk takich jak miłość) teorii psychologicznych myślę, że wiedza psychologiczna może dostarczyć ciekawego punktu widzenia.

Jednym z psychologów, którzy bardziej systematycznie zajęli się tematyka miłości jest Robert Sternberg. Zaproponował on trójczynnikową teorie miłości. Według niego na miłość składają się trzy czynniki: namiętność, intymność, zaangażowanie. Kompilacja tych składników decyduje o tym z jakiego typem miłości mamy do czynienia. Czy jest to miłość romantyczna, przyjacielska, czy rodzcielska.

Źródło: Wikipedia.

Trzy składniki miłości w tej teorii były następująco rozumiane.

Intymność związana była z pragnieniem dbania o dobro partnera, przeżywaniem szczęścia w obecności partnera i z jego powodu, szacunkiem dla partnera, przekonaniem, że można nań liczyć w potrzebie, wzajemnym zrozumieniem, wzajemnym dzieleniem się przeżyciami, dobrami duchowymi i materialnymi, dawaniem i otrzymywaniem uczuciowego wsparcia, wymianą intymnych informacji, uważaniem partnera za ważny element własnego życia. Emocje składające się na intymność są w dużej mierze wynikiem komunikacji między partnerami i rozumienia potrzeb drugiej osoby.

Namiętność związana jest z przeżywaniem silnych emocji, zarówno pozytywnych takich jak pożądanie, radość, podniecenie, jak i tych negatywnych takich jak tęsknota, zazdrość, niepokój. Namiętność przejawia się silną tendencją do bliskości.

Zaangażowanie natomiast jest świadomą decyzją o podtrzymywaniu związku. Przejawia się konkretnymi zobowiązaniami i poczuciem odpowiedzialności.

Na podstawie tej teorii badano także dynamikę miłości.

Jeszcze inną klasyfikacje rodzajów miłosnych zaproponował socjolog John Lee.

Robert Sternberg zaproponował także inną teorie skupiającą się na wyobrażeniach o miłości, historiach o miłości jakimi się żyję. Uważa, że na jakość związku mają wpływ właśnie te historie i że znajomość własnej opowieści jak i też opowieści partnera, oraz ich dopasowanie ma duże znaczenie dla pomyślności związku.


Dynamika miłości

Typy miłości

Historie o miłości
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005747774 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie