Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Inteligencja społeczna

Ludzie opisując osoby inteligentne często podają charakterystyki związane z dobrym społecznym funkcjonowaniem. Chociaż w psychologii pojęcie inteligencji społecznej istnieje od dawna dopiero ostatnio zwrócono na nie większą uwagę, co wywołało też kontrowersje i dyskusje naukowe.

Inteligencja przejawiana w sytuacjach społecznych bywa nazywana inteligencją społeczną. Pojęcie to wzbudza kontrowersje. Niektórzy zwracają uwagę, że adekwatne i skuteczne zachowania społeczne mogą wynikać z innych źródeł niż inteligencja. Mogą być przejawem kompetencji społecznych, wiedzy jak należy się zachować, a skuteczne osiąganie celów w życiu społecznym (rozpatrywanym przynajmniej w krótkim czasie) może wynikać z niewrażliwości na innych, odporności na stres albo dogmatycznego upraszczania złożonych sytuacji społecznych. Inteligencja społeczna może zwiększać kompetencje w sytuacjach społecznych, ale nie musi. Dzieję się tak, gdy wysokiemu poziomowi inteligencji społecznej towarzyszy na przykład nieśmiałość lub brak możliwości swobodnego działania, chociażby ze względu na zbyt niski status społeczny jednostki.

Inteligencję społeczną rozpatruje się jako zdolność rozumienia zachowań i uczuć innych ludzi, a także umiejętność dostrzegania subtelnych wskazówek informujących o sensie i znaczeniu danej sytuacji społecznej. W jednym z badań pokazywano ludziom serię zdjęć prosząc o odgadywanie, kto jest kim na zdjęciu (szefem i podwładnym), a także czy dwoje ludzi na zdjęciu tworzy parę. Co ciekawe, udzielanie prawidłowych odpowiedzi w tych zadaniach nie wiązało się pozytywnie z innymi wskaźnikami inteligencji społecznej. Zapewne inteligencja społeczna jest czymś więcej niż umiejętnością dostrzegania subtelnych wskazówek.

Kontrowersje w przypadku inteligencji społecznej wzbudzała kwestia odrębności tej inteligencji od ogólnych zdolności umysłowych. Część psychologów twierdziła, że inteligencja społeczna wynika z zastosowania inteligencji ogólnej do zagadnień związanych z zachowaniami i emocjami innych ludzi. Inni uważali, że jest to zupełnie odrębna zdolność. Wyniki badań wskazują, że inteligencji społecznej nie można sprowadzić do inteligencji ogólnej, ale że jak najbardziej zasługuje na miano inteligencji, gdyż jest związana z inteligencją ogólną i nie jest czymś odrębnym i niezależnym.

Poniżej zaprezentuję dwie teorie inteligencji społecznej:

Poznawczą teorię inteligencji społecznej Nancy Cantor i John Kihlstrom

Teoria inteligencji społecznej Daniela GolemanaRozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005747767 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie