Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Zdrowy sposób życia

Zdrowy sposób życia ma właściwości zarówno profilaktyczne i lecznicze. Pomimo, że niekiedy może być trudno sformułować jakieś uniwersalne zalecenia to wydaje się, że są pewne rzeczy, które stosowane z umiarem (mniejszym lub większym) mają pozytywny wpływ na zdrowie. Trudność z udzieleniem uniwersalnych rad może wynikać z nieznajomości konkretnych indywidualnych przypadków. Wiadomo, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla zdrowia. Jednakże w nadmiarze mogą być przyczyną dodatkowego obciążenia i stresu dla organizmu. Podobnie relaksacja ma bardzo dobre właściwości jednakże w nadmiarze lub w przypadku niektórych osób może mieć negatywne konsekwencje związane z rozwojem życzeniowego i magicznego myślenia, a nawet urojeń. Podobnie w różnych zaburzeniach różne sposoby okazują się w różnym stopniu skuteczne. Np. w leczeniu umiarkowanej depresji ćwiczenia fizyczne okazały się o wiele skuteczniejsze niż praktyka relaksacji, której efekty były lepsze od braku jakiegokolwiek treningu (czy to fizycznego, czy relaksacyjnego). Podobnie w przypadku kwestii związanych z samokontrolą emocji okazało się, że lepsze efekty od relaksacji przynoszą techniki polegające na samoinstruowaniu się. Najlepsze efekty dały sposoby łączące w sobie zarówno techniki związane ze stosowaniem relaksacji jak i umiejętnego samoinstruowania się.

Przeważnie zdrowy styl życia kojarzy się z aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem się. Faktycznie odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne bardzo dobrze wpływają na zdrowie. Zarówno fizyczne jak i psychiczne samopoczucie. Relaksację też można byłoby zaliczyć do tej grupy. Chociaż jest to technika w jakimś stopniu psychologiczna to jednakże głównie nastawiona jest na ciało, a relaks dzięki niej osiągnięty polega głównie na uspokojeniu oddechu i rozluźnieniu mięśni.

Z psychologicznego punktu widzenia chyba jednym z najistotniejszych czynników jest poczucie sensu życia. Wiara i praktyki religijne mogą być bardzo pożyteczne pod tym względem i faktycznie wiele badań wskazuję na pozytywny wpływ wiary i praktyk religijnych (zarówno tych o charakterze społecznym, jak i modlitwy, czy medytacji) na zdrowie i długość życia. Wiele badań potwierdza też przekonanie dotyczące wartości optymizmu i nadziei. Okazuje się, że osoby optymistyczne rzadziej chorują, szybciej goją się im rany itp. Także miłość i kontakty z innymi, zwłaszcza z bliskimi okazują się mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Zarówno kontakty z ludźmi jak i zwierzętami mają swoje bardzo dobre właściwości zdrowotne.

Także poczucie humoru, śmiech, hobby i drobne przyjemności mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Poczucie humoru pozwala niekiedy z dystansem i na wesoło podejść do stresujących zdarzeń. W pewnych badaniach dotyczących nerwic okazało się, że to właśnie poczucie humoru odgrywa bardzo dużą rolę zapobiegawczą w wystąpieniu objawów nerwicowych. Śmiech natomiast ma bardzo podobne efekty do aktywności fizycznej. Organizm zostaje pobudzony, dotleniony, a mięśnie rozmasowane w wyniku czego pojawia się uczucie odprężenia. Także posiadanie i kultywowanie hobby okazuje się mieć bardzo pozytywne znaczenie. Może stanowić pewnego rodzaju odskocznię i dostarczać mniej lub bardziej aktywnej formy relaksu. Niekiedy zmniejszenie tempa życia i cieszenie się drobnymi i prostymi przyjemnościami okazuję się być bardzo wartościowe.

Z wielu badań wynika, że psychika odgrywa bardzo istotną rolę w życiu i że podobnie jak różnego rodzaju nawyki mogą być zdrowe (ćwiczenia fizyczne, odpoczynek) lub niezdrowe (np. palenie papierosów) tak też pewne postawy psychiczne, sposoby myślenia i reagowania emocjonalnego okazują się mieć zróżnicowane efekty i wpływ na zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne.
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005635703 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie