Pozytywny Portal Psychologiczny - Psychologia i zycie
Strona Główna
Człowiek
Temperament
Osobowość
Emocje
Umysł
Inteligencja

Psychologia i życie
Związki
Dzieci
Stres
Zdrowie
Praca

Związki

Związki z innymi ludźmi są bardzo ważną częścią życia. Potrzeba bliskości, kontaktu i przynależności wydaje się być jedną z podstawowych ludzkich potrzeb. Statystycznie rzecz biorąc ludzie w związkach żyją dłużej i uważają się za szczęśliwszych niż ludzie samotni. Są też zdrowsi. Nawet złe związki wydają się być lepsze niż ich brak. Tak więc związki z innymi ludźmi są ważne. Ważna też jest ich jakość. Udane związki, dające satysfakcję pozytywnie wpływają na wiele aspektów życia.

Jakość związków jest szczególnie związana z poczuciem zadowolenia, z tym na ile szczęśliwe uważa się własne życie. To właśnie relacje z innymi ludźmi w największym stopniu zdają się wpływać na poczucie szczęścia, a także i na zdrowie. Szkodliwość pozostawania w konflikcie z kimś bliskim jest statystycznie porównywalna do szkodliwości palenia papierosów, a poczucie osamotnienia, braku wsparcia ma jeszcze gorszy wpływ na zdrowie.

Związki z innymi ludźmi można określać poprzez ich liczbę i ich jakość. Zapewne ma to związek z potrzebą afiliacji i potrzebą intymności. O ile pierwsza z wymienionych potrzeb jest związana z dużą ilością kontaktów społecznych, które służą raczej redukcji niepokoju i poczucia samotności o tyle potrzeba intymności wiążę się z tendencją do wchodzenia w niewielką ilość związków, ale za to głębszych. Z badań wynika, że zarówno ilość kontaktów jak i ich jakość ma wpływ na zdrowie.

W zasadzie jakość związków tworzy podstawy dla emocjonalnego życia i rozwoju. W bliskich związkach poprzez ujawnianie siebie można poznawać siebie i innych. Wsparcie emocjonalne jakim mogą się obdarzać ludzie może mieć decydujące znaczenie dla radzenia sobie z różnymi życiowymi niepowodzeniami i wyzwaniami.


Przyjaźnie

Małżeństwa

Przynależność do grup
Rozwój
Uczenie się
Inteligencje Wielorakie
Inteligencja emocjonalna
Inteligencja społeczna
Umiejętności społeczne
Komunikacja
Twórczość

Psychologia Pozytywna
Psychologia pozytywna
Miłość
Mądrość
Szczęście

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Tomasz Zaręba 2007
Copyright © 2006
Design by: d4u.hut2.ruPowered by PHP-Fusion © 2003-2005747775 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie